Logo

Goście

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Partnerzy

Dla studentów

Wpływ zabiegów agrotechnicznych na wielkość i jakość plonu roślin przyprawowych

Mirosława Ziombra

 

W roku 2007 prowadzono doświadczenia dotyczące wpływu zagęszczenia roślin na plon i zawartość olejku eterycznego w zielu dwóch odmian majeranku ogrodowego (Origanum majorana L.). W badaniach nad zależnością zagęszczenia roślin i plonowaniem zastosowano dwie odległości rzędów 30 i 45 cm oraz trzy odległości roślin w rzędzie, tj. 15, 20 i 25 cm. Przedmiotem badań były odmiany majeranku ‘Miraż’ i ‘Marcelka’.

W zależności od zagęszczenia roślin dla każdej z badanych odmian oznaczono masę świeżego i suchego ziela oraz zawartość olejku eterycznego w zielu.

Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, że zagęszczenie roślin miało istotny wpływ na wielkość plonu ziela oraz zawartość olejku eterycznego u obu badanych odmian. Najwyższy plon świeżego i suchego ziela oraz zawartość olejku eterycznego w zielu uzyskano przy 15 cm odległości roślin w rzędzie, zarówno przy zastosowaniu 30 cm jak 45 cm odległości rzędów. Zwiększenie odległości roślin w rzędzie do 20 i 25 cm spowodowało istotne obniżenie plonu, jak również zawartości olejku eterycznego w zielu badanych odmian. Odmiana ‘Marcelka’ wydała wyższe plony ziela, jednak o niższej zawartości olejku w porównaniu do odmiany ‘Miraż’.

Copyright © All Rights Reserved 2016. Wykonanie strony przez & Matysa