Logo

Goście

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Partnerzy

Logowanie

prof. dr h.c. Helena Nieć

(1894-1979)

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US;} Urodziła się w 1894 roku w Sarajewie. Ukończyła studia ogrodnicze na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1917 roku. Od roku 1920 (z wyjątkiem okresu okupacji) pracowała w Poznaniu, między innymi w Państwowej Szkole Ogrodnictwa, a od 1945 roku także na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. Podczas okupacji była kapitanem wojskowej służby kobiet Armii Krajowej.

Była organizatorem i pierwszym kierownikiem Katedry Warzywnictwa w latach 1950-1964. Współtworzyła również Wydział Ogrodniczy WSR w Poznaniu, pełniąc od roku 1956 aż do przejścia na emeryturę w roku 1964 funkcję Dziekana i Prodziekana.

Prof. H. Nieć była inicjatorką utworzenia Pracowni Odmianoznawstwa Roślin Warzywnych, która istniała przy Katedrze Warzywnictwa do chwili powstania COBORU w Słupi Wielkiej, tj. do 1956 roku. W pracy naukowej zajmowała się odmianoznawstwem roślin warzywnych, uprawą warzyw w zróżnicowanych warunkach ekologicznych, ich plonowaniem i wartością biologiczną w zależności od przeznaczenia oraz doskonaleniem i opracowywaniem nowych technologii produkcji warzyw.

W pracy naukowej zajmowała się odmianoznawstwem roślin warzywnych, uprawą warzyw w zróżnicowanych warunkach ekologicznych, ich plonowaniem i wartością biologiczną w zależności od przeznaczenia oraz doskonaleniem i opracowywaniem nowych technologii produkcji.

Była autorką lub współautorką 21 podręczników i 21 prac naukowych i artykułów.

W 1976 roku Akademia Rolnicza w Poznaniu nadała jej tytuł doktora honoris causa.

Prof. H. Nieć posiadała wysokie odznaczenia, między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Wielki Złoty Krzyż Zasługi z Dekoracją Wojenną (za działalność w szpitalach polowych w Krakowie i Wiedniu podczas pierwszej wojny światowej) i Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami (za udział w Powstaniu Warszawskim).
Zmarła w 1979 roku i została pochowana na cmentarzu górczyńskim w Poznaniu.

 

 

Copyright © All Rights Reserved 2016. Wykonanie strony przez & Matysa