Logo

Goście

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Partnerzy

Logowanie

Wpływ rodzaju podłoża i dodatków wzbogacających do podłoża na wzrost grzybni i plonowanie łuskwiaka nameko Pholiota nameko (T.Ito)et Imai (2007)

Kinga Ławicka; 50/2005/IG grant promotorski

kierownik projektu: Mirosława Ziombra

 

 

Celem badań w roku 2007 było określenie przydatności podłoży z mieszaniny różnych rodzajów trocin do uprawy łuskwiaka nameko.

Badano wzrost grzybni na podłożach z mieszaniny trocin olszowych, bukowych, dębowych i brzozowych, wzbogaconych otrębami pszennymi w ilości 20 % ich suchej masy. Mieszaniny składały się z dwóch gatunków trocin w proporcji 1:1. Doświadczenia przeprowadzono na czterech odmianach łuskwiaka nameko, oznaczonych symbolami PN 01, PN 04, PN 05, PN 06.

Wykazano istotne różnice wzrostu grzybni badanych odmian łuskwiaka w zależności od rodzaju podłoża. Najszybciej grzybnia łuskwiaka przerastała podłoża z mieszaniny trocin dębowych i bukowych oraz mieszaniny trocin dębowych i brzozowych. Istotnie wolniej grzybnia przerastała podłoże z mieszaniny trocin bukowych i brzozowych. Zastosowane podłoża najszybciej były przerastane przez grzybnię odmian PN04 i PN 05 , wolniej odmiany PN 06 a najwolniej odmiany PN 01.

Wykonano również ocenę plonowania łuskawiaka. Podobnie jak w doświadczeniach nad wzrostem grzybni zastosowano te same podłoża i odmiany łuskwiaka nameko.

Ocena plonowania łuskwiaka nameko wykazała że podłoża różniły się istotnie pod względem uzyskiwanych plonów. Najwyższe plony uzyskano na mieszaninie trocin dębowych i bukowych, niższe na mieszaninie trocin dębowych i brzozowych, a najniższe na mieszaninie trocin bukowych i brzozowych.

Najlepiej plonującymi odmianami były PN 04 i PN 06. Na podłożu z mieszaniny trocin bukowych i brzozowych plon wymienionych odmian nie różnił się istotnie, na pozostałych podłożach wyższy plon dała odmiana PN04. Pozostałe badane odmiany charakteryzowały się mniejszym plonem od odmian PN 04 i PN 06 niezależnie od rodzaju podłoża.

Copyright © All Rights Reserved 2016. Wykonanie strony przez & Matysa